BU YAZIYI OKURKEN,RAHATSIZ OLACAKSIN..

30 Kasım 2017 Perşembe


SELAMÜN ALEYKÜM..
sohbet dinliyordum ve dinlediğim ne varsa hepsini tek tek not aldım sizinle de paylaşmak istiyorum..kendim yazmak istedim bu konu hakkında ama gene de aynı şeyleri anlatacağım'dan en azından sıralı ve düzgün bir şekilde yazmıştım onu size aktarayım dedim,önemli olan burada bir şeyler öğrene bilmemizde faydalı içerikler için uğraşıyorum umarım faydalı olur bu yazdıklarım..o zaman başlayalım.

bakın kardeşlerim namaz vakti geldiğin de koltuklarında rahat rahat oturanlar bu yazı okuyunca çok rahatsız olacaklar..

ben şimdi elime bıçak alsam ve seni bıçaklamak istesem bu iyi bir olay mı? hayır ! aksine bıçaklamayayım diye bana para verirsin dimi? ama bir kanser hücreniz olsa ve ameliyat olmanız gerekse bu seferde doktor sizi bıçaklasın diye,doktora para verirsiniz.peki bizim olaylarda hadise ne ? bizim yediğimiz bıçağı,başımıza gelen hadiseyi bir gaspçı mı yaptı yoksa bir doktor mu? yani hangi elden geldiğini bilmiyoruz ama Allah'tan geldiğini ve imtihan için olduğunu bilsek..

sebeplerde boğuluyoruz,böyle olunca da elimizden şükür gidiyor.Ama desek ki Allah verdi ve bir imtihan ve sonrasında bir mükemmellik var desek hadise farklı yerlere gider öyle değil mi ? durum böyle olunca da hayatında hep şükürlere yer olur.öyle değil mi? bak kardeşim dörtte üçü su olan şu Dünya'da planlarının sular altında kalma olasılığı çok yüksek..bir gün beyninde 40 bin planla gömerler adamı,sonradan bir bakmışsın ne olmuş biliyor musun kardeşim! hiç olmuşsun..

adamın biri bir gün anlatıyor;ay ben şöyle olacağım böyle olacağım araba alacağım,ee peki sonra kardeşim sonra ne olacaksın diye soruluyor ama adam sayıyor hala ev alıcam arsa alıcam,tekrar soruluyor ee sonra kardeşim sonra ne olacaksın,adam anlatır anlatır en sonda hiç der bu kadar işte daha ne alıyım !! işte bak o adam o kadar şey yaptıktan sonra hiç dedi yaa işte biz aslında şimdiden o durumdayız.. hiç !!
bak kardeşim bazen her şey uygunken bile nefes alamazsın..şimdi sizi en çok üzen ne derdiniz varsa alın,düşünün ve konsantre olun.

'' EY ŞÜKRÜ BIRAKIP ŞEKVAYA GİREN HASTA! ŞEKVA BİR HAKTAN GELİR.SENİN BİR HAKKIN ZAİ OLMAMIŞ Kİ ŞİKAYET EDİYORSUN''

şikayet neyden gelir haktan,yani şikayet etmen için hakkın olması lazım doğru mu? yer yüzünde oluşan bu malın mülkün hiç biri senin değil! peki doğarken faks çektiniz mi? beni burada doğurmayın şurada doğurun diye ? yada dediniz mi,beni şu anneye babaya evlat verin diye? diyen oldu mu? peki annen baban giderken gitmelerine mani olabildin mi? gelirken sen getirmedin,giderken de gitmelerine mani olamadığın içinde bunlara benim diyemezsin.peki benim diyemediğin şeyden hak talep edebilir misin ? peki hak talep edemediğin şeyden şikayet edebilir misin?şikayet edemezsin..sen bile senin değilken,verilen mal,mülk senin değilken..bugün Bosna'da tek duası Ya Rabbi! bari bugün anneme tecavüz etmesinler diye dua eden bir çocuk olabilirdin! neye şikayet ediyorsun? faks mı çektiniz? Ya Rabbi ! beni savaş olmayan yere gönder diye,faks mı çektiniz beni öksüz bırakma diye..

gelirken sen getirmedin,giderken de gitmelerine mani olamadığın için bunlara benim diyemezsin kardeşim ! benim diyemediğin şeyden hak talep edebilir misin? hak talep edemediğin şeyden şikayet edebilir misin? edemezsin! soruyorum size ? bir gülün tohum halimi güzel,yaprak halimi? oluşmuş olan yapraklı gül daha güzel değil mi? peki soruyorum size hangisi daha pahalı? açmış gül dimi? açmış gül daha kıymetli gelir insanlara..peki açmış gülün tohum halinden güzel olduğunu söylemem için iki halini de bilmem şart mı? evet ! peki iki haliyle bakalım..şimdi benim kolumu düşünün,bunun tohum hali ne olur ? kolsuzluk dimi ? peki ''kolsuzluk halini düşünüp bugün kolunun varlığına şükrettin mi? şu marketten istediğimizi bu kadar rahat aldık diye şükrettik mi? ŞÜKÜR EDEMİYORUZ..


ayağına bakıp ta Elhamdülillah ayağım var dedin mi? koltuklarda rahat oturup izlediğimiz şeylerde şu adam böyle şuna küfür buna küfür ettiniz ya hepsi gıybet..haklarını alacaklar.ateş odunu nasıl kül eder gıybette imanı yer bitirir..

eyer şükür etseydik mesela;arabamı bugün çıkartmıyıcam dolmuşa bineyim de şükrü öğreneyim derdik en basitinden! Rabbinin imandan sonra ki en önemli emri ''NAMAZ'' peki,namaz kılmayan bir insan ben şükür ediyorum derse ''YALAN'' olmaz mı ?
bakın kardeşlerim günahlarını bile meleklere yazdırıyor,biter mi bunun şükrü? üstümüzde ne kadar şükürler var yapmamışız dimi? bak kardeşim sen kendinden yukarı mertebeler dekileri yani sıhhatli olanlara bakıp şikayet edemezsin..
cümleler ne kadar da benziyor bizlere öyle değil mi? Ya ! suriyede ekmeğe muhtaç adam olabilirdik,bu ne şükürsüzlük? ben anlamıyorum ne şükürsüzlük bizde ki? bakın kardeşlerim bu söze dikkat günün gözü; ''Elin kırık ise,Eli kesilene bak ! ''

bizim beğenmediğimiz yemeği,rüyasında göremeyenler var.''off anne bıktım gene mi bu yemek! '' hani sevdiklerine evden çıkarken bağırıyorsun ya..yeter be anne tak etti canıma,ama kardeşim bazılarının hayatında sarılabileceği kimsesi kalmamış,bütün sevdikleri mezarda,ziyaretine gidiyor..böyle sevdiklerimiz toprak altında olmadığı için mi şükürsüzüz! hani sen o bacaklarınla namaz kılamıyorsun ya ! hani işlerin var çok yoğunsun bildiğin gibi değil,benim işlerim çok yoğun...'HAŞA'' cenabı Allah beni yaratırken işim olduğunu hesaplamamış ''HAŞA'' hani o ayakların varya,namaza gitmediğin..ayak ya ayak! bir damarlık işi olan ayağın mı? ayağı kesik,bacağı olmadığı halde namaz kılan kardeşlere bakın! hangi ayak? Elin kırık ise Eli kesilene bak! Allah bize vermedik ne bırakmış ki? çayımızı,yemeğimizi..biz ama namaza gidemeyiz,biz Allah'ı anlatan kitapları okuyamayız..niye? bizim önemli işlerimiz var.nankörlüğümüz neye,kime? biz bu durumlara düşmediğimiz için mi? hani çocuğuna bağırırsın ya! savaşta çocukları ölenler var,artık çocuğu mezarda,kum atabilecek biri bile yok,taş örtüyorlar..savaş görmemiş bir milletin çocukları cehennemi yeteri kadar alaya bilir mi? emin değilim..SELAMETLE..11 yorum:

 1. "Gelirken sen getirmedin,giderken de gitmelerine mani olamadığın için bunlara benim diyemezsin." ne güzel demişsin öyle, çok güzel bir yazıydı. Ellerine, yüreğine sağlık ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bir nebzede olsa yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)) çok teşekkür ederim Allah razı olsun kardeşim..

   Sil
 2. Enerjn buraya kadar geliyor çok güçlü çok güzel yazmışsın ellerine saglik.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun abla :))daha iyilerinide yazmak isterim tabii ki :)

   Sil
 3. çok etkileyici yazı evet yaaa. şekva ne demek söleseneee.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şikayet etmek herhalde. :)

   Sil
  2. Allah razı olsun :)) şekva şikayet etmek yakınmak anlamında kullanılıyor :))

   Sil
 4. Elde mevcutken değeri bilinmez hiçbir şeyin, kaybettikten sonra anlaşılır kıymeti. Ahirette de zamanımızı boşa harcadığımız için çok hayıflanacağız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. maalesef ki dediğin doğru kaybettikten sonra değer anlıyoruz..ahiretteki çetin hesaptan da Allah'a sığınıyoruz inşAllah..

   Sil
 5. Gerçektem müslüman olmak kolay değil en güzel din bizim dinimiz ama değerini bilmiyoruz. Dediğin gibi şükretmesini, az ile yetinmeyi ve paylaşmayı başta iyi öğrenmeliyiz.Çok önemli ince ayrıntılar bunlar.Devamı gelmeli hatırlatmalı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. inan bunu için çabalıyorum devamı içinde özellikle düşünüyorum ki yanlış bilgiler yazmıyayım :D teşekkür ederim yorumun için :D

   Sil