FİRAVUN'UN KUAFÖRÜ (MAŞİDE HATUN)

6 Aralık 2017 Çarşamba

bakın kardeşlerim ben şimdi sizlere bir hadiseden bahsedeceğim.bu konunun sohbetini dinlemiştim,baya oldu dinleyeli doğru ve düzgün bir şekilde aktarmaya çalışacağım inşAllah..

peygamber efendimiz şunları söyledi;miraca çıktığım gece bir yerde çok güzel bir koku aldım.bu kokunun ne olduğunu cebrail'e sordum.

dedi ki; ''bu koku firavunun kızının kuaförü olan kadının ve çocuklarının kokusudur'' bu olayın aslını sorduğumda,cebrail şöyle dedi;

bir gün firavunun kızının saçını tararken,elinden tarağı düşürür ve eğilerek bismillah der ve yerden o tarağı alır,bunun üzerine firavunun kızı dönerek;babam mı? onu mu kastediyorsun? deyince,kadında hayır benim dediğim Allah senin babanı da beni de yaratan Allah..deyince kızı sinirlenir ve bırak o zaman tarama saçımı der..ve koşarak babasına (firavun) baba bu kadın senden başka bir Allah olduğunu söylüyor deyince bunun üzerine firavun,kadını çağırır ve ona;senin benden başka bir Rabbin mi var? diye sorar.


kadında evet benim de seninde Rabbin olan Allahtır.diye cevap verir.bunun üzerine firavun emir verdi ve ateş yaktırıp kazanın içine de yağ koydu,o yağı fokur fokur kaynattırdı.ve kadına bir isteği olup olmadığını sordu(hani ölmeden önce son bir isteğin var mı şeklinde sorulur ya o anlamda) kadın da beni de çocuklarımın da kemiklerini bir örtüye koyun ve aynı mezara koyun dedi.


firavun bunun üzerine alaycı bir tavırla yaparım yaparım hakkındır sonuçta diyerek kadının gözü önünde çocuklarını bir bir o yağın içine attı ve en son kucağında ki emzikli bebeğe sıra gelir annesi dayanamaz ve oldukça gerilir.bunu gören bebek (Allahın izni ile konuşmaya başlar ve ) ''korkma anne atla,çünkü dünyanın işkencesi Ahiretin işkencesinden daha hafiftir.dedi ve kadında kucağında ki bebeğiyle hiç tereddüt etmeden atladı. kokusu da taa peygamber efendimize gitti,o güzel koku..


bakın kardeşlerim ibn Abbas bu hadisi anlattıktan sonra şu bilgiyi de ekledi;Dünyada şu 4 bebek dile gelip konuşmuştur;yusuf'un şahidi,cüreycin şahibi,meryem oğlu isa ve firavunun kuaförlüğünü yapan kadının oğlu..


bakın gerçekten çok samimi söylüyorum benim içim parçalandı,canım yandı..bir anne ya anne! çocuklarımla birlikte kemiklerimizle bizi gömün diyor,hissede biliyor musunuz? bakın kardeşlerim bizler kılmış olduğumuz namazın rahatlığıyla,ben kesin cennete giderim namazlarım tam Elhamdülillah diyoruz.zekat veriyoruz onun rahatlığıyla böbürlenip kasılıyoruz,en ufak yapmış olduğumuz  iyiliğin/hayrın hesabını tutup hemen kendimizi övme zamanı geldiğinde patır patır söyleyerek,cennette ki köşküme kavuşmak için zaman kolluyor sabırsızlanıyorum diyoruz..


peki kardeşim Ahirette bu kadınla karşılaştığımız zaman utanmayacak mıyız? şimdi kendim de başta olmak üzere bir şey sormak istiyorum..Cennet bu kadının gideceği yer ise,bizim gideceğimiz cennet hangisi? koyun elinizi vicdanınıza ve cenneti hak edip,hak etmediğimizi söyleyin.ve kardeşim son söz;seni zina yapmaktan alıkoymayan iman,nasıl olur da cennete girmene vesile olur?
SELAMETLE..10 yorum:

 1. Çok sarsıcı bir hikaye..
  İmanın gücü bu notkaya gelmiş insanları tanımak lazım.

  Yazmaya devam et kardeşim.
  Allah razı olsun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bizler nasıl bu noktaya varırız diye çok düşünüyorum abla gerçekten cenneti kazandığımızı da düşünemiyorum bunları öğrendikçe..Allah'ın izni ile pes etmeden yazıcam inşAllah.

   Sil
  2. Cenneti kazanmak kolay olmayabilir ama her müminin gideceği yer orasıdır inşallah.
   Bizim zamanımızda çok çetin bu yizden ahir zamanda az ama sürekli olan ibadetlerin bile mükafatı büyük diye biliyorum.
   Rabbimiz bize kıyamaz.

   Sil
 2. Tüylerim ürpererek okudum bunu Kuran'da okumadım sanırım yada hatırlayamadım ama ders olacak bir hadis.Firavun gerçekten fenaymış Kuranda geçiyor yani şuan biz çok şanslıyız o kadar basit değil işte müslüman olmak çok haklısın. Rabbim kalbe yani niyete bakıyor kıldığın namaza değil onlar ikinci planda namaz kılmak zaten görevimiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende aklıma her gelişinde ürperiyorum tabiki de niyet önemli namaz kılarsın ama gösteriş içindir bunun hiç bir önemi olmaz..ama ne olura olsun bizim bu ahir zaman da birşeyler yapmamız lazım buna mecburuz.sonuç olarak bu bir teklif değil oturup düşüne bileceğimiz bir aklımıza yatarsa yaparız diye biliceğimiz bir olay değil bu Rabbimizin bizden yapmamızı istediği birşey..bize de hakkıyla yapmak düşer.

   Sil
 3. Ben bu hikayeyi dinlemiştim canım çok etkilenmiştim , şimdi başlığı görünce hemen yazına geldim 💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet bende her dinlediğimde etkileniyorum..beni kendime gitiriyor :)

   Sil
 4. Hep menüye girerken dikkatimi çekmişti kısalar bölümü ama bir türlü okuyamadım fırsatını bulamadım, unuttup:( ama şimdi okumak nasip oldu. Her defasında içimi sızlatan bir kıssa...
  Teşekkür ederim arkadaşım:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bak bir nedeni varmış dikkatini çekiyorsa :) asıl ben teşekkür ederim :)

   Sil