ALLAH'I NE KADAR TANIYORSUN ?

19 Ocak 2018 Cumatuhaf gele bilir ama çoğu zaman boş vaktim olduğunda sokak röportajları izliyorum ama bu saçma sapan olanlar değil çünkü ne sorucaklarını şaşırmışlar artık..
neyse işte genelde sokakta insanlara islam hakkında çok çok basit sorular soruyorlar ama maalesef çoğunluğu cevap veremiyor.

kendi hatalarımı da söylemeden geçemeyeceğim,örneğin bir kelime sordular arapça ve biz bunu namaz da çok söylüyoruz bunu sorduğunda bir çok kişi bilemedi ve tabi bende..kendime çok kızdım yani ben aslında o röportajı izleyene kadar bilmediğimi bilmiyordum.

hayret ettim kendime..namazlar da söylüyorsun nasıl olur da bilmezsin dedim..yani sorun aslında bizim neyi bilmediğimizi bilmememiz de! anlata bildim dimi ? yani bizler neyi bilmediğimizi bilmiyoruz ki ona göre bir şeyler yapalım.daha sonra şöyle dedim namaz da yada günlük olarak Arapça olarak hangi kelimeyi kullanıyorsan onun anlamını bilmen gerek..yani konu sadece Arapça da değil herhangi bir cümle de ola bilir..anlamını bilmediğin bir cümleyi kurmanın ne derce mantığı var?

ve en acısı da şuydu; İslam'ın ilk şartı olan kelime-i şehadet'i sordular herkes getirdi daha sonra anlamını sordular ve çoğunluğu özellikle de yaşlı amcalar bilemedi ! 
üzülüyorum hem kendime hemde o bilmeyenlere..halimize hakikatten üzülüyorum çoğu zaman.yani bizler Elhamdülillah Müslümanız diyoruz ama çok basit bir soruyu dahi bilemiyoruz,ne kadar acı bir durum.
mesela kendime de sürekli olarak şunu söylüyorum,Diyelim ki bir Ateist geldi sana Müslüman mısın ? diye sordu..sende Elhamdülillah Müslümanım dedin ve orada sana bir soru sordu,nasıl cevap vereceksin? bakın aşşağılamak için söylemiyorum ama bir Ateist bir Müslüman'dan daha çok araştırıyor İslam'ı ve öyle küçük küçük sorularla da gelmiyorlar..hakikatten eyer bilgin yoksa ve hakik-i iman'a sahip değilsen Allah muhafaza belki sende onun söylediklerine uyup yoldan çıka bilirsin.

yani senin bu umursamaz tavrın nelere sebep olur bir düşünsene..minik yangınlardan büyük Alevler çıkar ortaya..Bir Müslümanın en azından telefonunda ki özelliği anlata bildiği kadar oturup Allah'ı da anlatabilmeli.
ne Alaka diyenler ola bilir şöyle açıklarsam daha doğru ve daha sabit bir örnek olur.
bak kardeşim sana en sevdiğin kişiden bahset desem anlatır anlatır durursun dimi? peki kardeşim Allah'ı en fazla kaç dakika anlata bilirsin? bakın samimi söylüyorum bu benim için de geçerli,şimdi durun burada ve bir düşünün,Allah'ı anlatmanızı istedim sizden..anlatmayı denesenize kaç saniye sürücek.

yani kardeşim bizler Allah'ı ne kadar tanıyoruz? sormak istediğim asıl soru bu..
bak şu kainata bütün bu güzellikleri senin için yaratmış,kendini tanıttırmak istiyor her ismiyle..
mesela kardeşim her varlığın rızkını veriyor dimi Allah,burada bizlere ER-RAZZAK ismini tanıttırıyor.bütün kainatı idare ederken burada da EL-VALİ ismini tanıttırmak istiyor.
bizlere hastalık verdiği gibi şifasını da veriyor burada da ŞÂFİ ismini tanıttırmak istiyor. vs. vs

yani bunun gibi kendini tanıttırmak istiyor :) bizlerin kendimizi hesaba çekmemiz gerekiyor,umarım anlatabilmişimdir :) biraz da olsa yardımcı olduysam ne mutlu bana.izlediklerimden bir tane video aşşağıya bırakıyorum..

SELAMETLE..

4 yorum:

 1. tişkirler bu faydalı bilgiler içiin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim bu tatliş yorum için :)

   Sil
 2. Ne güzel dedin bildiğmizi bilmiyoruz! Çoğu şeyde zaten öyle değilmi? Geçenlerde gittiğim sohbette duydum ameller birgün sadece yapmak için yapılacak! Yaptığımız amelin ne olduğunu bilmeden amel ediyor gibiyiz alışkanlık haline gelmiş suursuzca zevk almadan yapılıyor gibi işte:((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. heh tamda bu işte bu kadar net anlattığın için çok teşekkür ederim..maalesef ki durum aynı dediğine göre gidiyor neden ibadet etmemiz gerektiğini dahi aartık bilmiyoruz ve maalesef ki bizler uyanmaz da bu şekilde devam ederse hal çok kötü bir hal olucak..bunun için çabalıyorum çabalayalım inşAllah..
   sende yazıyorsun zaten bende yazıcam Allah'ın izni ile elimizden gelenin en iyisini yapalım :)
   sevgilerimlee :)

   Sil