MUSAB BİN UMEYR (UHUD SAVAŞI)

15 Ocak 2018 Pazartesişimdi kardeşlerim,açıkçası her sohbet dinlediğimde acaba sizlere nasıl aktarırım diye düşünüyorum..önce kendim için dinliyorum sonra sizler için..bugün de benim en sevdiğim sahabelerden olan MUSAB BİN UMEYR den bahsetmek istiyorum ama öyle bütün bir hayatını değil sadece bir parça yer var onu size aktaracağım inşAllah.

bakın kardeşlerim,uhud savaşında şehit olmuştu musab bin umeyr..ve o şehit olunca peygamber efendimiz şehit oldu sanıldı çünkü ona en çok benzeyen oydu,çok benzetirlerdi peygamber efendimize..peygamber efendimiz rüyasında bir kurbanın kesildiğini görüyor ve onu musab'a benzetiyor, Hz Ebubekir'e rüyayı anlatınca o da mı ya Resulullah deyince orada bir göz işareti veriyor..yani musabın orada şehit olacağı belli oluyor.

musabın üzerine peygamber efendimiz kendi üstünü veriyor,Musab zaten peygamber efendimiz çok benziyor.musabın eline birde sancak veriyorlar(islam sancağı) ve giriyor düşmanın arasına.ama o ordu tepe bırakılınca müşrikler hucum ederken İbni Kaima adında bir adam var,musaba çok dolu bir adam çünkü Musab gibi kaliteli insanları çekemezler ve nefret ederler,onların gözüne batıyor böyle insanlar..

ibni Kaima atıyla Musaba doğru geliyor ve musabın sancak elindeyken önce sağ kolunu koparıyor,Musab sol eline alıyor sancağı bu sefer de sol kolunu kılıçla koparıyor..Musab sancağı bacaklarının arasına alıyor,sancağa ve Resulullah'a bir zarar gelmesin diye sanki kollarının koptuğu umurunda bile değil !! mızrak darbelerini ibni Kaima vura vura vuraa.. Musab bin umeyr'i şehit ediyor.

Ama musab şehit olurken,kafasını büküp toprağa doğru gömecek şekilde kendisini özellikle yere atıyor sanki..Aradan vakit geçince Resulullah diyor ki; Musab kolları koptuktan sonra kafasını neden toprağın önüne doğru düşürüyor biliyor musunuz? neden ya Resulullah diyorlar.

El cevap:Beni öldü sansınlar da,bana hücum etmesinler diye..diyor.

bakın kardeşlerim derdi hakikatten islam olan bunu ölürken de yansıtır.ve musab mekke'de yaşarken annesi ona o kadar ilgi gösteriyor ki,bunu mu yersin? bunu mı giyersin vs.
ve kardeşlerim böyle bir sahabe şehit düştüğünde üzerine örtecek çaput bulamıyorlar!ıslıklı ok dedikleri oklar var onlarla örtüyorlar..anlıyorsunuz dimi ne denli bir hizmet ne zor şartlar olduğunu.

o dönemler de Enes bin nadr diye bir sahabe var.herkes musab ölünce peygamber efendimiz öldü sanıp muhammed öldü! muhammet öldü diye bağırınca sahabe de biraz kıvılcımlaşma oldu..
Enes bin nadr:MADEM PEYGAMBER ÖLDÜ,SİZ NEDEN ONUN ÖLDÜĞÜ YOLDA ÖLMÜYORSUNUZ Kİ?

Madem öldüyse neden öldüğü yolda ölmüyoruz?bu zaman için söylenmesi gerekirse eğer başka taptıklarımız dan dolayı her halde..bizim efendimizin izinden gitmemiz gerek,islam için bir şeyler yapmamız gerek..başka yolu yok!! ümmetin sana ihtiyacı var,kalk kardeşim kalk ve bu yolda bende varım de..


SELAMETLE..


7 yorum:

 1. varım! Bu yolda islamiyeti en iyi şekilde yaşamaya yaşattırmaya....
  Rabbim bu devirde bize kolaylık versin nesfi arzularımızı yenmemizde bize yardım etsin.
  Teşekkürler arkadaşım sahabeyi bizimle paylaştığın için ;))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. asıl ben teşekkür ederim böyle düşündüğün için :) cezakallahu hayran :)

   Sil
 2. Allah c.c ebeden razi olsun kardesim sizden sizin gibi genc nesilden umitvarim insAllah...
  Rabbim sizide benide nesillerimizden cogalanlarida hizmet ehlinden kilsin

  YanıtlaSil
 3. Ben sizi dostum sevgi hanimin sayfasindan gorup takibe aldim.kiremithanemden.severek ilgiyle takip ediyorum.epeydir guncel olmayan yazmayi biraktigim bir blogum var.dunyevi islere vakit yetmiyor malum..
  Evet benimde hayran oldugum takvasina gipta ettigim yurekliligine hayranligimdan evlatlarimada o yuregi dualarla istedigim genctir o sahabe umeyr...birkac kelimeye cumleye sigdirmak elbette mumkun degil bu sebepten soyleyecegim iki uc cumle kendisine ancak haksizlik olur dusuncesiyle susuyor Rabbimden bu davaya nefer olup taraf olup bas koyan butun kardeslerim ve kendi adima niyaz ediyorum duam şudur ki bizede bu yurekliligi ve gucu nasip etsin.amin ecmain.

  Yolunuz acik olsun kardesim.kalbi muhabbetlerimle

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgi abla zaten ne desem ona olan sevgimi anlatamam :)) bu güzel yorumunuzdan dolayi size çok teşekkür ederim 😊❤ sevgilerimle

   Sil