BU YAZI SANA İYİ GELECEK..

28 Nisan 2018 CumartesiESSELAMU ALEYKÜM VE RAHMETULLAH..


değerli kardeşlerim fark ettiniz mi bilmiyorum ama son 2 yayınım da Ramazanı ele alarak yazdım..
az önce de Ramazanla Alakalı bir video izledim ve çok etkilendim..sizlere de burada  imkanımca bir kaç bir şey söylemek istiyorum..(beni yanlış anlamayın inşAllah)

ve lütfen bu yazdıklarımı okuyup geçmeyin,gerçekten düşünün olur mu?
Ramazan bizim için ne anlama geliyor? öncelikle bu soruyla başlamamız gerekiyor ! lütfen içinden kendi cevabını ver,Ramazan geliyor diye heyecandıysan bir düşün yada her hangi bir hazırlık yapmadıysan.

özel bir hazırlığımızın olması gerekiyor..mesela şunu sürekli olarak ezbere bir şekilde söyleriz;bu Ramazana kavuşmama ihtimalim var!! peki bu kelimeler dudaklarından dökülürken gerçek manada hissettin mi? sahi,ya kavuşamazsak?
bak kardeşim bu hayat sadece bir durak ve biz yalnızca ölüm trenini bekliyoruz..kimimizin ki 3 dk sonra kimimizin ki 3 saat sonra,ama sonuç olarak o tren gelecek!
şu Mübarek ay bile bize nasılda yanlış yansıtılıyor
geçen Ramazanları düşünelim şimdi,gündemimiz de ne vardı ? ''yemek'' peki genelde bilirsiniz şu soruyu kime sorarsak soralım aynı cevabı verir hemen hemen

- neden oruç tutuyorsun?
- aç olan insanların durumunu anlamak için!!

hatta bu soruyu markette,market sepeti tıka basa dolu bir insan da söylüyor..bumu gerçekten Ramazan, bu mu Allah'ın bizden istediği?
Ramazan sadece yemek mi?gün boyunca bütün konularda yemek var..Televizyon programlarında özellikle Ramazanda reklamları sürekli olarak yemek gösteriyor. bütün Doktorlar Ramazanda ne yenilmesini söylüyor programlar bunlarla dolu,bütün gün..
ama bir Allah'ın kulu da çıkıp demiyor ki;Ramazan Yemek yemek değil!! herkes ne yememiz gerektiğini söylüyor ama kimse Ahiretimi nasıl kurtarmam gerektiğini söylemiyor!! Niye hiç kimse Namaz kılmadıkça bu tuttuğun oruçların Ahirette bir fayda vermeyeceğini söyleyip uyarmıyor?

Ramazan da gereken hazırlıkları yaptığımızda işte tamda o anda Rabbimizin Rahmeti üzerimize yağmur gibi yağacaktır inşAllah,ama gerekeni yapamazsak değil Allah'ın Rahmeti bizzat laneti yağacak mazAllah.. cehennemi kazanmış oluruz doğru yaptığımızı sanarak,işte bu kadar mühim bir mesele.şöyle bir örnek vermek istiyorum
hani hanımlar ibadet olduğu için kapandı ya..sözde tesettür..daracık elbiseleri geçirdiler üzerlerine ve bu kıyafetlere giyinik çıplaklar denildi de cehenneme sevk edildi !! işte bak o da bir ibadetti..demek istediğimi anladın mı? yani sen ibadet diye yanlış ilerler isen sonucu cehennemi kazanmak olur
yapma kardeşim yapma kendine yazık etme elinde bunca imkan varken yapamam deme.

iftar denilince aklına gelen ne? teravih namazını kılarken hızlı değilde yavaş yavaş hûşu içinde,hatta Ömer bin hattapla beraber Peygamberle beraber kılınan namaz gibi lezzet mi geliyor aklına yoksa iftardan sonra yakacağın sigaran mı? Ramazan kelimesi sana bana ne çağrıştırıyor?
şunu da söyleriz genelde; birlikte iftarımızı da açtık Elhamdülillah çok bereketliydi şimdi çıkıp gezelim!! halbuki Ramazan bizim için geriye çekilme ayıydı,Dünya ile irtibatımızın kesildiği bir ay olması gerekiyordu..Biz ise Ramazanı aldık diğer bütün aylarla eşit tuttuk..

kardeşlerim farkında mısınız Ramazan ayı yemekle irtibatımızı kesip Allah'ın arşına bağlanmamız gereken ay iken gündemimiz sabahtan akşama kadar yemek konusu ile dolu!! aklımız nereye gitti bizim? iyi düşünmemiz gerekiyor,gerçekten Ramazan ayına hazır mıyız? yoksa boş laftan mı ibaret bizim ki..

not: hakkınızı helal edin inşAllah bu sözlerim önce kendi nefsime daha sonra size..

SELAMETLE..9 yorum:

 1. Teşekkür ederim öncelikle.
  Bu aralar kendime çeki düzen verdim. Ramazan öncesi inşallah iyi olacak bu. Zikirlerimi arttırdım, sohbet videolarına başladım. Allah kabul eylesin inşallah. Dualarda buluşalım bu Ramazanda. Sevgiler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok sevindim senin adına gerçekten böyle güzel yorumları almak beni aşırı mutlu ediyor inşAllah daha da iyi olursun gönülden istiyorum inan ki :))
   Ramazanı en iyi halimizle karşılarız inşAllah :) duamdasınnnn..

   Sil
 2. Allah razı olsun.:) dinimiz ile ilgili yazıların beni çok mutlu ediyor.:) Ramazan'ın önemini anlayıp amel edebilmeyi rabbim nasip etsin bizlere...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin cümlemizden :)) bende bir şeyler kata biliyorsam ne mutlu bana :)

   Sil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Farkındalık kazandıran bir yazı olmuş , Allah razı olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öyle mi :)) sendende güzel kardeşim benim :)

   Sil
 5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 6. Bu yazı baba iyi geldi, teşekkürler :))  www.yazimbari.com

  YanıtlaSil