HAFIZ İLE RÖPORTAJ

6 Temmuz 2018 Cuma
ESSELAMÜN ALEYKÜM VE RAHMETULLAH :)

Bugün ki konuğum canım kardeşim hatta bizzat Dava arkadaşım olan melike :) hafızlığını bitirdi ve henüz 18 yaşında hoca olma şerefine nail oldu :) düşündüm ki birazda onun gözünden bakalım :) hem belki hafızlık yapmak isteyen yada hiç yapmayı düşünmediği halde bu yazıyla yapmaya karar veren kardeşlerim olur :) Amin.

o zaman biz hazırız sizde hazırsanız buyrun efendim :)1)ÖNCELİKLE BİZE BİRAZ KENDİNDEN BAHSET

Adım Melike kara İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde dünyaya geldim.18 yaşındayım  hafızlık yaptım ve açıktan lise okuyorum  şuan da Fatih Kocamustapaşa da hocalık yapıyorum2)HAFIZLIK YAPMAYA/HAFIZ OLMAYA NASIL KARAR VERDİN ?

hafızlık yapmaya Osmanlı’da hafızlara abdestsiz dokunulmadığını ve ayak uzatılmadığını” duyduğumda çok özenmiştim. Yaz kuran kurslarına giderken herkes kuran okurken ben okuyamıyordum. Bir gün yine okuyamıyordum ve çok sıkıldım ilk ayetten ezberlemeye ve ezbere okumaya karar verdim. Daha sonra annemin de desteği ile bu yola adım attım Elhamdülillah3) SENİ BU YOLDA EN ÇOK ZORLAYAN NEYDİ ?

ailemden ayrılmak bana çok zor geldi :)


4) TAM PES EDECEKKEN SENİ DEVAM ETMENE SEBEP OLAN NEYDİ ?

bu yoldan daha şerefli bir yol olmadığını aklımda her daim diri tutuyordum. Bu Şerefe Nail olabilmek için ve hayatımda bundan daha büyükte bir şeref nail olmayacağımdan emin olduğum için en pes ettiğim anlarda bunu hatırlayıp kendimi motive ettim 


5) HAFIZ OLDUĞUN GÜN TAM OLARAK NE HİSSETTİN ?

o gün anlatılmaz yaşanır bir gün. O gün aldığınız nefes yediğiniz yemek bile bambaşka. Elhamdülillah gördük o günleri. Güzel duygular içerisindeydim. çok heyecanlı olduğumdan daha net bir şey yok kafamda hissiyatlarıma dair😅6) HAFIZLIK YAPMAK İSTEYENLERE NASIL TAVSİYELERDE BULUNMAK İSTERSİN ?

çok erken yaşta başlasınlar tabı 5/6 değil ama o Yaşta Kıraat ilmi bile alınabilir. 10/12 yas çok ideal. Bir de o çocuğu güzel bir eğitim sistemi aşıladın mı? Topluma faydası olacak bir insan modeli. Kaydırma sistemi muhakkak olmalı. Sağlam hafızlık kaydırma düzeni ile çok daha kaliteli olur. Hocaya saygı mutlaka korunmalı korunmadığı süreçte talebede hocada bir hafızlık boyu sorun çekiyorlar. önemli olanın ders bitirmek değil sayfayı sağlam geçmek olduğu bilinci yerleştirilmeli aksı takdirde yüksek dönüşlerde ve sınavda sıkıntı yaşana biliyor ve ilk dönüşteyken mutlaka geçiş yapılmalı. Hizb tamamlandığın da bir tane de geçiş bitmeli. Cünkü sınav da genelde geçiş sorulur ne kadar erken yapılırsa o kadar sağlam olur asla son dönüş olarak bırakılmamalı.
7) ŞU ANDA HOCALIK YAPIYORSUN VE TALEBELERİN VAR :) ONLARA BAKINCA TALEBELİK YILLARINI ÖZLÜYOR MUSUN ?

kesinlikle özlüyorum talebelık bambaşka birşey farklı yerlerden gelen insanlara yemegını suyunu paylaşmak..
Alışınca kopamamak.. Bunlar bambaşka şeyler.. talebeliğimi hiçbir hocalığıma değişmem 🤗8) KÜÇÜK YAŞTA HOCA OLMAK SANA NE GİBİ SORUMLULUKLAR YÜKLEDİ ?

 talebeyken sadece kendini düşünüyorsun hoca olunca onların hepsini düşünmek zorundasın biri bir ayet yapamasa o gün sen rahat uyuyamıyorsun. Hafız için 1 gün bile çok önemli o yüzden talebesinden çok hocaya sıkıntı oluyor onların dertleriyle dertlenmek gözyaşlarını susturmak daha sonra o küçücük kalplerinde ki sevgiye Nail olmakta ısın güzel kısmı 9) HAYALLERİN İLLAKİ VARDIR :) BİZE BİRAZ BUNLARDAN BAHSEDER MİSİN ?

 İslami tebliğ etmek.. her dilde her renkte her ırkta.. milyonlara ulaşmak istiyorum ama beyinlerine değıl kalplere dokunmak istiyorum ❤ son nefeste emri bil maruf yapmak istiyorum. İslamın girmediği ev secde görmeyen bas kuran okumayan dil kalmasın istiyorum. Özellikle genç kitleye ulaşmak istiyorum Rabbim çabalarımızı boşa çıkarmasın


10) SON OLARAK EKLEMEK İSTEDİĞİN BİR ŞEY VAR MI ?

Teşekkür ederim röportaj için :) umarım blogun için yardımım dokunmuştur,birilerine de faydamız olur  Rabbim bu yola girmek isteyen tüm kardeşlerimize hayırlar nasip etsin  Allah'a emanet olunuz 


16 yorum:

 1. ne güzel yaa hepimize nasip olsun inşallah
  rabbim daim etsin emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
 2. Hafızlardan Allah razı olsun.

  YanıtlaSil
 3. Bu ropörtajlar çok sevimlii. :)
  Biliyor musun benim halamın kızı da hafızz. :)
  Çok imreniyorum onlaraa. Maşaallah :')

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ayy dimi bende sevimli ve eğlenceli buluyorum :) Rabbim inşAllah hakanın kızına ve diğer bütün hafız kardeşlerime kalben yaşamayı nasip etsin :) bende hafızlık yaptımda işte yarıda kaldı o yüzden bende aynı senin gibi çok imreniyorum nasip işi tabi ki :)

   Sil
 4. Maşallah ne güzel :)
  Emeğine sağlık röportaj da çok güzel olmuş :)

  YanıtlaSil
 5. Merhaba;

  Siteni çok beğendik ve selam vermek istedik!

  Görkem CAN

  https://gorkemcan.com

  YanıtlaSil
 6. Ne güzel bir yazı dizisi başlatmışsın, ikisini de keyifle okudum.
  Sevgili Melike'nin de hayallerini gerçekleştirebilmesini diliyorum. Senin gibi aynı, yaşı küçük olmasına rağmen dolu dolu bir kalbi varmış, ne mutlu ona.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öyle mii :)) ayy çok mutlu oldum..
   amin :) inşAllah öyle olur hayallerimiz bizi ayakta tutuyor :)

   Sil
 7. Bloğunu özlemişim güzel kardeşim.Harika bir röportaj olmuş.Yolu açık olsun arkadaşının .

  YanıtlaSil